Rady zákazníkům, technologie lakovování, technologie tryskání

Rady zákazníkům


Protože nám jde vždy o co možná nejlepší výsledek práce, může být neméně důležitá i správná příprava a zhotovení výrobku určeného k lakování.
Dovolte nám tedy přínést pár rad a poznatků jak připravit výrobek co nejlépe, tak aby i lakování podávalo očekávané výsledky v podobě ochrany materiálu.
Následující poznatky jsou shromážděním poznatků za několikaleté zkušenosti s práškovým lakováním.



Broušení svárů či jiných ploch materiálu je vhodné provádět alespoň ve své finálové části lamelovým kotoučem. Hrubé broušení brusným kotoučem může být na lakování vidět. Prášková barva díky malé možnosti rozlivu a stejnoměrné vrstvy poměrně dobře kopíruje podklad. To může být vhodné například pro vyražené písmo, ale ne pro hrubé vybroušení.


póry ve svárech

U svárů je vhodné se vyvarovat pórům které mohou vznikat při svařování například díky nečistotám či vnitřní mastnotě materiálu. Tyto póry můžou způsobovat vytékání vnitřního maziva, které v materiálech může být. To pak způsobuje mastnotu v okolí tohoto průsaku a při výpalu zde může díky ohřátí toto vytékání ještě zvýšit svoji intenzitu. Tato mastnota pak ovlivní lokálně kvalitu barvy a také její barvu kromě černé. Například bílá barva v těchto místech zežloutne.



Správně zvolená konstrukce pro lakování je základ úspěchu. Je nutné počítat s faktem, že vnitřní prostory a záhyby víceméně nelze nalakovat nebo alespoň ne v dostatečné vrstvě. Proto doporučujeme především kovářské výrobky nejdříve žárově zinkovat. Tyto zinkované výrobky pak můžeme s klidným svědomím lakovat beze strachu z reznutí skrytých míst a překryvů.





U konstrukcí pro venkovní použití
je důležité myslet na zavaření všech stran spojů, kterými může prosakovat do spojů či do vnitřních prostor voda a vlhkost. Tyto místa a spoje důrazně doporučujeme zavařit případně alespoň minimalizovat tuto mezeru. Je třeba počítat s tím že prášková barva má minimální rozliv a běžnou sílu laku 0.1 - 0.2mm a tak nelze úplně počítat s tím, že budou nutně tato místa zalita barvou.




Velké otvory v konstrukcích mohou představovat problém při tryskání, protože do vnitřních prostor nalétá velké množství abraziva. Vzhledem k tomu, že v naší komoře používáme ocelové abrazivo, které je značně drahé, je třeba toto abrazivo poté vysypat. Pokud toto z nějakého důvodu není možné, je vhodné připravit výsypné otvory obdobně jako pro zinkování. Malé otvory a závity pak ucpeme šrouby, vnější závity či místa, která se otryskat nemohou je možné zakrýt gumou či silikonovým tmelem. Ten běžně vydrží i vápal barvy.
Otvory pak také potřebujeme pro zavěšení výrobku při lakování. Pokud výrobek není za co zavěsit, je třeba připravit či počítat s tím, že do konstrukce budou vyvrtány otvory pro zavěšení.



Pozinkované konstrukce u nás také není problém nalakovat. Doporučujeme při předání do zinkovny nahlásit, že bude konstrukce poté lakována. V zinkovně by pak měli dát konstrukci zvolna vychladit a také nepoužívat opravy zinkovým sprejem, což se také běžně dělá. Pozvolné chlazení je lepší pro následný výpal, při kterém se můžou uvolňovat z materiálu plyny a ty pak způsobovat bublinky v barvě. Tomuto faktu aktivně předcházíme před samotným výpalem, nicméně tento krok je vhodnou přípravou. (týká se zinkoven, které používají následné chlazení)
Opravy zinkovým sprejem je pak také minimálně zbytečný krok. Zinkovaný materiál lehce tryskáme nízkotlakým tryskáním, aby byl povrch zdrsněn a barva lépe držela. Místa s barvou pak matou při tryskání, přotože tato barva samozřejmně nevydrží, pak je toto přezinkování zcela zbytečné a pokud by někde tento zinkový sprej zůstal, je možné, že dojde v tomto místě k vybublání při výpalu barvy.